Пешаходная экскурсія па гістарычным раёне Гомеля

Сябры, мы рады абвясціць, што пачынаем вадзіць экскурсіі па адным з самых цікаўных гістарычных раёнах Гомеля - па Спасавай слабадзе.

З часоў свайго існавання, а менавіта, з сярэдзіны XVIII стагоддзя, раён Спасава слабада быў месцам пражывання стараабрадцаў. Можна сказаць, што гэта быў адзін з самых заможных і дагледжаных раёнаў горада, які садзейнічаў фарміраванню своеасаблівага іміджу Гомеля, як горада гандляроў, чыгуначнікаў, дробных прадпрымальнікаў і рамеснікаў.

Падчас экскурсіі мы:

• разгледзім гісторыю Гомеля праз малавядомыя факты пра яго стараабрадніцкую спадчыну;
  • абмяркуем гісторыю стараабрадцаў Гомеля, захаваную і страчаную спадчыну, дамы, сакральныя збудаванні;
  • з дазволу настаяцеля стараабрадніцкай Спаса-Праабражэнскай царквы, айца Сергія, патрапім у сам храм.

Экускурсійны маршрут "Спасава слабада. Стараабрадцы Гомеля" распрацаваны супрацоўнікамі Веткаўскага музея. Праводзіць экскурсіі будзе дырэктар музея Юрый Катляроў.

Запрашаем вас на бліжэйшую экскурсію, якая адбудзецца ўжо ў гэтую нядзелю!

Колькасць месцаў абмежаваная - 10 чалавек. Абавязковы папярэдні запіс па тэлефоне +375 232 50-96-98.

31.03 у 12:00
Збор каля філіяла Веткаўскага музея - г. Гомель, плошча Леніна, 4а (у парку, за саборам Пятра і Паўла)
Кошт: 6 BYN
Тэлефон для запісу: +375 232 50-96-98

Друзья, мы рады объявить, что начинаем водить экскурсии по одному из самых любопытных исторических районов Гомеля - по Спасовой слободе.

Со времен своего существования, а именно, с середины XVIII века, район Спасова слобода был местом обитания старообрядцев. Можно сказать, что это был один из самых состоятельных и ухоженных районов города, который содействовал формированию своеобразного имиджа Гомеля, как города торговцев, железнодорожников, мелких предпринимателей и ремесленников.

Во время экскурсии мы:

• рассмотрим историю Гомеля через малоизвестные факты о его старообрядческом наследии;
  • обсудим историю старообрядцев Гомеля, сохраненное и утраченное наследие, дома, сакральные сооружения;
  • с разрешения настоятеля старообрядческой Спасо-Преображенской церкви, отца Сергия, попадем в сам храм.

Экускурсионный маршрут "Спасова Слобода. Старообрядцы Гомеля" разработан сотрудниками Ветковского музея. Проводить экскурсии будет директор музея Юрий Котляров.

Приглашаем вас на ближайшую экскурсию, которая состоится уже в это воскресенье!

Количество мест ограничено - 10 человек. Обязательная предварительная запись по телефону +375 232 50-96-98.

31.03 в 12:00
Сбор возле филиала Ветковского музея - г. Гомель, площадь Ленина, 4а (в парке, за собором Петра и Павла)
Цена: 6 BYN
Телефон для записи: +375 232 50-96-98